DOBROŠOV, PĚCHOTNÍ SRUB BŘEZINKA

DOBROŠOV

Po Josefově druhou, ale nedokončenou pevnostní linií na území Kladského pomezí je soustavadobrosov2 lehkého a těžkého opevnění DOBROŠOV, stavěná v letech 1936 – 38 jako součást opevnění republiky proti nacistickému Německu. To mělo chránit důležitý úsek hranic od Ostravy po Krkonoše. Hlavním úkolem opevnění bylo zachytit první úder nepřítele, po kterém měla přijít pomoc spojenců. Přestože na stavbu bylo vynaloženo mnoho prostředků a energie, nebylo nikdy dokončeno a zůstalo vojensky nevyužito. Po okupaci republiky však bylo opevnění v roce 1939 poškozeno německými vojáky. Můžeme navštívit naučnou stezku po opevněních, až k rameníku Idy, která se nachází v Běloveských bývalých lázních.

PĚCHOTNÍ SRUB BŘEZINKA je železobetonová stavba z roku 1937. Srub byl po roce 1990 rekonstruován Klubem vojenské historie do původního předválečného stavu, včetně vnitřního technického vybavení (přístupný).

http://www.brezinka.cz/

Kromě opevnění nalezneme na Dobrošově také stopy lidové architektury. Stylizaci zdánlivě cizorodého folklóru přesvědčivě uplatnil Dušan Jurkovič, když navrhoval rekonstrukci Jiráskovy chaty s rozhlednou na Dobrošově (624 m n.m.). Z vyhlídky na věži máte jedinečnou příležitost prohlédnout si hlavní horské masivy i jednotlivé vrchy pohraničních hor. V restauraci je možnost občerstvení.

Comments are closed.